Профспілка "Захист Праці" (UNI, IUF)

INDEPENDENT TRADE UNION "ZAKHYST PRATSI" (UNI, IUF) tel. +380 50 358 71 48

Робітнича та профспілкова перемога на київському геофізичному приладобудівному підприємстві

Posted by admin на Грудень 23, 2011

Останні дні на сайті нашої профспілки Ви могли бачити повідомлення щодо інциденту, що склався навколо київського Публічного Акціонерного Товариства „Дослідно-конструкторське бюро геофізичного приладобудування”. Справа в тому, що на підприємстві 20 грудня відбулася спроба не пустити на робочі місця близько 120 працівників даного підприємства, адміністрація якого неочікувано повідомила робітників про їх звільнення, в зв`язку з такою ж неочікуваною ліквідацією підприємства.

Нам вдалося дізнатися, що насправді ліквідація підприємства пов`язана з земельною ділянкою території підприємства, де планується зведення чергового торгового комплексу. Судячи з усього це досить вигідна угода для власників підприємства. Подібні угоди не є рідкістю в наш час, проте часто подібні ситуації закінчуються ще й простим «кидаловом» робітників. Тому за зверненням робітників первинки «Захист Праці» на даному підприємстві ситуацію було одразу взято під громадський профспілковий контроль.

„Дослідно-конструкторське бюро геофізичного приладобудування”. (ДКБ ГП) було засновано в Києві у 1959 році в системі Міністерства геології СРСР в час, коли почалася бурна георозвідувальна діяльність на півночі, та постала гостра необхідність у відповідній апаратурі. З самого початку свого існування ДКБ ГП стало головним в усьому СРСР підприємством-розробником геофізичної техніки для розвідки наявності нафти, руди, газу та інших корисних копалин. Підприємство розробило немалу кількість приладів, які були серійно випущені і на багатьох інших заводах держави.

У 1996 році в процесі акціонування дане підприємство увійшло до складу Західно-Сибірської корпорації «Тюменьпромгеофізика». Те що дана корпорація відчула потребу в такому підприємстві, як київський ДКБ ГП не дивно, адже останній розробляв та створював прилади для всього СНД і не тільки, причому геофізичні прилади дуже високої якості. Київське ДКБ ГП не лише розробляв та випускав свердловинну апаратуру, але й здійснював її якісне обслуговування.

У червні 2007 року корпорація «Тюменьпромгеофізика» увійшли до складу бренду «Шлюмберже» Шлюмберже – впливова транснаціональна корпорація, головний офіс якої знаходиться в Хьюстоні та Парижі. Шлюмберже посідає провідні місця серед нафтосервісних компаній Європи.

На офіційному сайті ПАТ «Дослідно-конструкторське бюро геофізічного приладобудування» ми можемо бачити певні документи в форматі pdf, що свідчать про значні правочини ПАТ ДКБ ГП у вересні цього року, які пов`язані з продажем деяких цінних паперів відповідним «сторонам». Деякі аналітики роблять припущення навіть щодо штучного банкрутства підприємства, задля укладення вигідних угод продажу землі.

А от інформацію про те що дане підприємство було нерентабельним та збитковим спростовують самі робітники. Адже в поточному році план було успішно виконано, та за 2011рік підприємство збудувало близька 100 приладів, сумою більш як 100 000 000 грн. Крім того восени 2011 року основна частина продукції була успішно реалізована (20 приладів було повернуто шахтою ім. «Засядька», так як дане підприємство змогло оплатити одразу лише 15% вартості, в зв`язку з власним несприятливим фінансовим становищем, тому адміністрація ПАТ ДКБ ГП відмовилася від реалізації даному замовнику продукції).

Проте робітників підприємства спочатку про це банкрутство та ліквідацію не повідомили. Судячи з усього на робітниках взагалі хотіли економити. У нас в країні, на жаль, завжди так роблять, коли укладають якісь вигідні угоди. Проте даний випадок завдяки робітничій солідарності та втручанню профспілкових активістів став безпрецедентним… Але про все по-порядку.

19 листопада, за півгодини до кінця робочого дня робітників ПАТ ДКБ ГП повідомили, що на наступний день вони можуть не виходити на роботу (робочий день починається о 8:00), а лише можуть прийти на якісь збори на 11:00 (рівно за 3 години після офіційного початку робочого дня), на яких всім, хто працює на підприємстві скажуть, що всіх людей посилають у оплачувану відпустку, після чого всіх звільнять за скороченням штату з виплатою середньомісячного заробітку.

Слід зауважити, що на даному підприємстві було створено первинну організацію профспілки «Захист Праці», представники якої почувши дані чутки активізувалися та невідкладно звернулися до ЦК профспілки. Справа в тому, що судячи з усього людей намагалися кинути по стандартній, для таких випадків, схемі економії на працівниках: людей котрі би не прийшли на 8:00 просто звільнили би за прогул (згідно КЗпПУ прогулом вважається відсутність працівника на робочому місці протягом 3х годин).

Проте значна частина людей все-таки прийшла на роботу о 8:00 та намагалася потрапити на свої робочі місця. Охорона підприємства отримала від свого начальства та адміністрації підприємства наказ нікого з робітників на робочі місця не пускати.

До місця подій прибули і представники профспілки «Захист Праці», а саме її голова – Олег Верник, головний редактор газети «Захист Праці» Євген та оператор Андрій. З`ясувавши ситуацію, що склалася та взявши інтерв`ю у робітників профспілкові активісти дійшли висновку, що необхідно діяти. В ході кількох невдалих спроб робітників потрапити на робочі місця Олег Верник звернувся до присутніх робітників, та люди висунули спільну вимогу покликати начальство підприємства до них. Олег Верник зауважив, що не пускаючи людей на робочі місця адміністрація порушує чинне законодавство.

В ході імпровізованого стихійного мітингу, що виник біля входу підприємства, робітниками та профспілкою «Захист Праці» було здобуто невеличку перемогу – робітників пустили на свої робочі місця.

Об 11:00 на підприємстві відбулися збори колективу. Пресу на збори не пускали, профспілкових активістів тримали на протязі більш ніж години на вулиці. Як стало відомо під час зборів один з робітників, котрий має 50річний стаж роботи, почав вимагати присутність преси, на що адміністрація не зреагувала.

Виступила перед трудовим колективом жінка, яку ніхто з робітників не знав. Лише потім вдалося дізнатися, що то була Віра Кірічкова – представниця з Москви, яка спеціально прилетіла на підприємство в зв`язку з даним інцидентом. Після неї виступив генеральний директор ПАТ «Дослідно-конструкторське бюро геофізичного приладобудування», який усно підтвердив інформацію про рішення ліквідації підприємства.

Однак ці слова породили у робітників значні сумніви, адже адміністрація всіма способами намагалася уникати питань. Загалом збори тривали не більше 10 хвилин, крім того близька 20ти чоловік навіть не помістилися в приміщенні їдальні, де проходили збори. Людей занепокоїв і факт, що до залу не допустили представників преси та профспілкового юриста, який міг би проаналізувати та розтлумачити дані слова.

Проте адміністрації з кожною секундою ставало ясно, що робітники налаштовані досить категорично. На вулиці, тим часом, продовжувалося моральне протистояння з охороною. Спочатку охорона не відкривала двері, але коли постала потреба випускати робітників з приміщення та двері було відчинено голова профспілки «Захист Праці» поставив вимогу негайного прибуття до преси генерального директора Публічного Акціонерного Товариства «Дослідно-конструкторського бюро геофізичного приладобудування» .

На вулиці збирався натовп робітників, що виходили з приміщення підприємства. Профспілкові активісти пояснили, що йде навмисне затягування процесу надання пресі інформації, а також проінструктували робітників, щоб ті нічого не підписували до ознайомлення з документом юристів профспілки «Захист Праці». Профспілкові активісти інформували людей, що тепер вони не одні і ситуація буде знаходитися під громадським контролем, та якщо будуть і подальші спроби порушення становища і прав робітників під час «дєрєбана» землі підприємства, то дані порушення будуть фіксуватися та передаватися у відповідні органи.

Усвідомивши ситуацію, що склалася і розуміючи, що з кожною хвилиною натовп біля входу все зростає і фактично біля входу починається новий стихійний мітинг, начальство охорони підприємства «засуєтилося» та активно пояснило дану ситуацію генеральному директору. Через кілька хвилин вийшов генеральний директор та його заступник з правових питань. Всього недопущенні до приміщення підприємства представники профспілки та преси мерзли на вулиці більш як годину, та близько 40 хвилин по закінченню зборів, на які не були допущені.

В ході бесіди адміністрацію даного підприємства було повідомлено, що незалежна профспілка «Захист Праці» буде надалі контролювати та висвітлювати ситуацію на підприємстві, а генеральний директор ПАТ ДКБ ГП пан Злодєєв (який виявився досить ввічливою людиною, на відміну від свого заступника пана Проскурякова) наголосив що зробить все можливе, щоби віднині вся процедура звільнення відбувалася відповідно до трудового законодавства і з урахуванням потреб та інтересів робітників.

На наступний день робітників, нарешті, під підпис ознайомили з постановою щодо ліквідації підприємства. Вся документація була показана робітниками профспілковим юристам «Захист Праці» та робітники отримали відповідну консультацію. Слід зауважити, що адміністрація не тільки вирішила більше не порушувати права робітників, але і піти на значні поступки: з робітниками почали розрахунок у розмірі 3х середніх місячних окладів, та пообіцяли на протязі місяцю виплатити компенсацію за невикористану відпустку! Це безпрецедентна перемога найманих робітників та профспілки «Захист Праці», адже зазвичай при подібних угодах та ліквідаціях підприємств людей просто кидають.

«Захист Праці» своїх в тяжких ситуаціях не лишає! Лише солідарність та боротьба найманих працівників за свої права дає переможні результати.

Джерело: Клуб Журналістських Розслідувань ” Захист Праці”

Advertisements

Одна відповідь to “Робітнича та профспілкова перемога на київському геофізичному приладобудівному підприємстві”

  1. Чуєш, сурми заграли!
    Час зарплати настав.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

 
%d блогерам подобається це: