Профспілка "Захист Праці" (UNI, IUF)

INDEPENDENT TRADE UNION "ZAKHYST PRATSI" (UNI, IUF) tel. +380 50 358 71 48

Кадровий лохотрон: як знайти роботу та не потрапити до пункту обігріву МНС

Posted by admin на Лютий 21, 2012

По всій Україні, в тому числі і в столиці нашої Батьківщини Києві, вже кілька тижнів лютують сильні морози, дуже сильні морози. Закриваються на карантини дитсадки і школи, в армії вахта та варта, що несеться на вулиці, міняється кожні півгодини, у засобах масової інформації радять не виходити зайвий раз із квартири без нагальної потреби…

Почастішали випадки сильних обморожень і смертей, викликаних ними. Для багатьох людей морози стали справжньою надзвичайною ситуацією, тому і бачимо по всьому Києву мобільні пункти обігріву, що споруджені Міністерством надзвичайних ситуацій.

Мені доводилося бути в таких наметах – пунктах обігріву, тому я знаю про них не лише з чисельних згадок у ЗМІ, та і знаю не лише ті загальні факти, про які інформують ЗМІ.

У середньому в кожен такий намет на день приходить погрітися та отримати свою пайку каші, бутерброд та чай від 40 до 70 людей, більшість із яких – безхатченки. В кожному наметі цілодобово чергують МНСники – звичайний «боєць» чергового караулу найближчої пожежної частини та офіцер. Офіцери, які лишаються в наметах на ніч, зазвичай чергують поза своєю зміною, у свій вихідний, без жодних доплат. Але що ж поробиш – служба є служба, а ще кажуть тяжкі часи в державі, бюджетних коштів не вистачає… хоча як подивишся на машини, які заїжджають у двір самого Міністерства надзвичайних ситуації, або ж до його київського «главку», не розумієш, чим все таки ці всі «службовці» кращі ніж ті, що за мізерну заробітну платню кожен день ризикують своїм здоров`ям та життям, ліквідовуючи пожежі та рятуючи людей…

Люди в намет заходять різні – безхатченки, яких незаконно залишили без житла чиновники, або бандити, сироти, колишні в`язні, біженці, колишні та теперішні наркомани та алкоголіки, жертви різного роду аферистів, просто люди, які не встигли на потяг і вимушені ночувати в незнайомому місті на морозі, а також ті, хто приїхав сюди на заробітки… Публіка дуже різна – у деяких нема жодної, навіть нормальної початкової освіти у інших по дві вищі…

Так, в одному з таких наметів я познайомився з групою заробітчан, що працюють на будівництвах, проте всю їх бригаду вигнали не заплативши жодної копійки, залишивши без змоги повернутися додому та без тимчасового притулку (жили у вагончику). Аргументували таке своє рішення роботодавці тим, що в однієї людини в бригаді знайшли вошей. До речі, людина у якої тих вошей знайшли, – безхатченко, якого за копійки наняли працювати різноробочим на це будівництво.

А ще дуже багато відвідувачів таких наметів розповідали про свій печальний досвід «співпраці» з кадровими агентствами. Так «заробітчанин» Микола з Дніпропетровську, в столиці вже цілий рік: приїхав шукати роботу – став жертвою кадрових агентств. Приїхав до Києва на останні гроші, після смерті своєї дружини. Доля склалася так, що він купивши газету з вакансіями знайшов підходящу для себе вакансію і приїхавши на офіс фірми, що знаходилася в жилому будинку. Йому сказали, що для нього тримають вакансію, але він має заплатити за послуги «кадрового агентства» 100 грн та 400 грн за місце в гуртожитку. Він заплатив. Миколу поселили в гуртожитку у Броварах, де замість койок були нари, а в кімнаті жило по 30 чоловік. Роботу так і не знайшли. Микола протягом місяця, поки ще пускали ночувати до того гуртожитку-бараку, намагався домогтися правди, проте його спроби були марними – в інстанціях казали, що все законно, а в районному відділі міліції взагалі відмовлялися приймати заяву. Зрештою, коли Микола в черговий раз прийшов до міської міліції домагатися, щоб у нього прийняли заяву, Миколу вивели у двір та побили, пригрозивши, що ще й «повісять» напад на міліціонера, якщо він і надалі буде намагатися «пропихнути» свої заяви. Микола, зірвавшись, пропив останні гроші та опинився на вулиці, сам і в чужому місті. Згодом Микола працював на будівництві, проте став жертвою крадіїв і майже всю його зарплатню викрали прямо в будівельному вагончику, де він жив…

Подібна історія не є одиничною, таких ситуацій дуже багато, адже в місті Києві за даними МВС працює близька 20 аферистських контор (хоча складається враження що це все одне підконтрольне угруповання), що займаються фіктивним працевлаштуванням. Справа в тому, що люди спокушені вакансією рідко вчитуються в ті договори, які підписують, зокрема і в ті рядки, де йдеться про надання лише «інформаційних послуг». Таким чином, діяльність подібних аферистів майже законна, а там де є прогалини – там є і «дах з верхів». Зазвичай «кришуванням» подібних афер займається міліція.

Свого часу я спробував перевірити подібну аферу. Заліз на перший-ліпший сайт з вакансіями, ввів першу з популярних вакансію, що прийшла на думку – «упаковщик». Далі вибираю ту, де більш за все обіцянок. Тобто заробітна платня майже 7000 грн, вахтовий метод роботи, харчування за рахунок підприємства, можливість поселення в гуртожиток… Далі беру контактний номер телефону (0981959582) і «вбиваю» його в «гугл». Мені вибиває найрізноманітніші вакансії: від та робочих по вирощуванню грибів до сортувальника фруктів, охоронців та комплектувальника меблів – при тому на всіх вакансіях досить великі, навіть як для Києва, обіцянки. Ну дуже мало віриться, що вантажник отримує 6900 гривень, трьоразове харчування, ще й гуртожиток за рахунок контори. Крім того досить дивно – що ж за «корпорація», що займається всім на світі? Стає зрозумілим – кадрове агентство.

Дзвоню. На іншому кінці «дроту» чоловік. Питаю за вакансію, чи є ще вільні місця. «Ви з Києва чи Борисполя?» – питає чоловік, я відповідаю «з Шостки». Далі він питає як я буду добиратися на роботу до Києва, я нагадую про вахтовий метод і «можливість поселення в гуртожиток»… Далі чоловік пропонує мені зовсім іншу вакансію, тоном наче робить мені велику послугу. Слід зауважити, що аферисти дійсно знають психологію шукача роботи. Я погоджуюсь і мій співбесідник пропонує подзвонити за день до того як я буду в Києві.

Згодом дзвоню, мені кажуть адресу. Коли я приїхав туди – вже стояв міліціонер з потерпілим. Я перепитав в них адресу – потерпілий сказав що тут обманюють. Зайшов у під`їзд. Сусідки, дві дамочки бальзаківського віку що проходили поряд, між собою скаржилися, що знов міліція «у ту квартиру, де фірма якась». На питання чи давно тут таке, дамочки відповіли що вже зо три тижня. В «офісі» знаходилися якісь чоловіки, як то кажуть «кримінальної зовнішності» і дівчинка, яка вийшла в коридор, закривши двері і розповіла що є «гаряча» вакансія і вони можуть поселити мене в гуртожиток за 520 грн…

Постраждалі кажуть що селять зазвичай в якісь «бараки», або ж в кімнати по 20-30 чоловік. Більшість одразу ж коли стає зрозумілим, що вони стали жертвами лохотрону та на роботу їх ніхто влаштовувати не збирається, їдуть додому. «Кришує» контору міліція – ті, хто намагається якось боротися з «бєспрєдєлом», нерідко самі стають ще й жертвами міліцейського свавілля.

Найбільш розповсюджені вакансії зараз за номерами 0981959582, 0986978752,0950666792, 0988714323, 0963236748, 0974687964 та 0443614296, 0443831791 і тд від контор, які називають себе пафосними назвами, типу продмашсервіс, промсервіс, продком, центр-євро і тд: всі ці пропозиції – лохторон; офіси таких контор останнім часом були і на Вернадського 67, і на Бульварі Верховної Ради 36а, і на Магнітогорському 1, Чистяківскій 2а, на Чешській, Бучми, Антонова, Героїв Севастополя та Повітрофлотському провулку… Місцезнаходження «офісів» цих лохотронів постійно змінюється – це зняті на тиждень-два квартири. Людям або, в кращому випадку, дають непридатне для життя приміщення-барак на місяць та контакти відомих підприємств (де немає актуальних вакансій), або ж і зовсім поселяють по 50 чоловік у приватних зйомник квартирах на одну ніч.

Тож морози морозами, а потребуючі хоч якоїсь роботи люди з областей України продовжують потрапляти на гачки «кадрових агентств». Рахунок іде не на десятки, а тисячі обманутих кадровими агентствами співвітчизників щорічно. Справа ускладнюється ще й тим, що офіси (та і номера телефонів) у таких агентств постійно змінюються. Тож слід запам`ятати простий алгоритм дій, який допоможе вам не потрапити на гачок подібних фірм-шахраїв.

Отже як не потрапити на гачок подібних шахраїв? Перш за все я не раджу взагалі користуватися послугами будь-яких агентств, або хоча б зводити це до мінімуму. Адже навіть про такі «престижні» агентства, як «Мирабелла» (займається підбором няньок, гувернанток та домогосподарок) є безліч жахливих відгуків – аж до того, що працівники працюють безоплатно у деспотичних неврівноважених і психічнохворих осіб, та мусять тікати від них, не отримавши грошей; а керівництво агентства ще й вимагає за таке працевлаштування досить немалі гроші.

Крім того, перш ніж відгукнутися на привабливу вакансію, спробуйте скористатися допомогою Інтернету. Пропишіть контакти вказані у вакансії у будь-якій пошуковій системі, наприклад google або yandex. По-перше є можливість знайти відгуки про дану вакансію. По-друге: якщо на фірмі надто багато різноманітних вакансій – то це в 90% випадків лохотрон. Тобто коли фірмі потрібні робітники на фруктовий склад, комплектувальники меблів, охоронці, музиканти та садівники одночасно, варто розуміти – щось тут не те. Якщо надто завищена заробітна платня, наприклад 400 грн за добу в охороні, або комплектувальники за 7000 на місяць – нема такої заробітної платні, 90% що лохотрон. Крім того коли підприємство пропонує помешкання – нонсенс, або наприклад, «підробітка для студентів, без досвіду роботи, без служби в ЗС, вільний графік – охорона об`єктів» – 90%, що лохотрон. «Раю» на сучасному ринку праці в Україні немає, це треба усвідомити.

Також пам`ятайте і про «телефонні» афери – уважно подивіться на номер перш ніж його набрати! Номери що починаються на різні 070 (703), 090 (наприклад 0703411151; 0703452052; 0900264557) – явні лохотрони, після таких дзвінків Ви явно не будете задоволені рахунком за «розмови» та їх тарифами. Будьте уважні, в Інтернеті гуляють і номери 097-076-18-32; 095-409-75-40; 097-076-18-32 та інші, на яких діє переадресація на вже згадані номери, що починаються на 070, 090 і є лохотроном. Такі номери шахраї часто висилають шукачам роботи, що розмістили на сайтах з вакансіями свої резюме. Будьте уважні!

Головне у виборі роботи –обачність, пильність та спостережливість, адже аферисти, що займаються подібними аферами дуже добрі знатки психології безробітних і обов’язково спробують поставити вас в незручне становище, створюючи атмосферу успіху.

А «кинуті» такими агентствами люди, що грілися в МНСних наметах–пунктах обігріву, як і всі інші безхатники та люди, що потрапили в тяжкі життєві ситуації, побажали лише одне: щоби їх не виганяли вночі на вулицю з тих наметів, щоб їм давали можливість сидячи ночувати біля обігрівачів; адже рятувальникам деяких частин віддано негласні незрозумілі розпорядження від їхнього начальства – не залишати людей на ніч (при тому, що самим чергувати там вночі) і хлопці-рятівники лише з власної ініціативи, керуючись людською добротою та розумінням пускають та лишають в наметі на ніч людей…

Автор: Клуб журналістських розслідувань “Захист Праці”

Відповідей: 4 to “Кадровий лохотрон: як знайти роботу та не потрапити до пункту обігріву МНС”

  1. Знаючий said

    Дуже цікава стаття й круте розслідування!!!!

  2. Миролюб said

    Сейчас снова ведут набор “рабочих” по всей Украине. Обещают, как всегда, золотые горы…

  3. Ніщий Бродяга said

    Як завжди бажають бабло вперед. Працювати !! З восьми до восьми!!! 540 гривень за койко-місце на місяць. ЛОХОТРОН! А ще неофіційне працевлаштування. Санітарно-медична книжка взагалі не потрібна!!! Жахіття!!!

  4. […] https://zahist.wordpress.com/2012/02/21/punkt-obigrivu-lohotron/ […]

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

 
%d блогерам подобається це: