Профспілка "Захист Праці" (UNI, IUF)

INDEPENDENT TRADE UNION "ZAKHYST PRATSI" (UNI, IUF) tel. +380 50 358 71 48

“Захист праці”: боротьба за ринок “Виноградар” триває

Posted by admin на 2 Квітня, 2012

Не так давно на столичному ринку “Виноградар”, що знаходиться на проспекті Порика, а саме на його “овощевій алеї” відбулися звітньо-виборні збори тамтешньої первинки незалежної профспілки “Захист Праці”, на яких було обрано головою первинної профспілкової організації Тетяну Анатоліївну Спрейс.

Ні для кого не секрет, що в 90і всі столичні ринки контролювалися бандитськими авторитетами і часто їх конкурентні стосунки призводили до досить серйозних протиріч і конфліктів. Згадати хоча би Валерія Прищика — легендарного авторитета, що тримав ринки “Юність” та “Троєщина” і був підступно вбитий кілером дванадцятьма пострілами в спину прямо у лікарні, до якої авторитет прийшов провідати брата. Та бурні 90ті минули, а конфліктів щодо перерозподілу власності та контролю над столичними ринками не поменшало. Щоправда тепер колишні бандити стали чиновниками і замість кремезних хлопців в спортивних костюмах “данину” з дрібних торговців-підприємців збирають інші хлопці, в міліцейських погонах…

У 2010 році на ринку “Виноградар” відбувся черговий “дєрєбан” та спроба його рейдерського захоплення. Таке намагання захоплення та позбавлення місцевих дрібних підприємців (в тому числі селян, які торгують продукцією з власних господарств) своїх робочих місць відбулася досить нахабним чином; адже прості люди завжди стають жертвами протистояння крупних капіталів. Так 10го червня міліція заблокувала всі під”їзди до “овощевої алеї” ринку, де відбувалася постійна сільськогосподарська ярмарка. Брутальність цих дій полягає ще й в тому, що напередодні відбулися громадські слухання мешканців навколишніх житлових будинків, які одностайно виступили за збереження “овощевого” ряду, де люди мали можливість купувати відносно недорогі сільськогосподарські товари вітчизняного виробництва.

Проте, як виявилося, для міліції закон не писаний, тому 10 червня 2010 року і відбулося з самого ранку протистояння міліції з підприємцями та мешканцями житлового масиву. З тією рейдерською атакою напряму було пов”язано ім”я начальника Подільського РУ МВС – пана Лискова, який за допомогою довірених осіб намагався “прихопити” до рук контроль над ринком та встановити там вже свої МАФи та власні правила “гри”. Обурені підприємці, яких намагалися позбавити своїх робочих місць — залишити без свого шматка хлібу та засобу до виживання, були готові до рішучих дій, зокрема до перекриття автомобільної траси по проспекту Порика.

О 9:30 міліція таки розблокувала “алею”, злякавшись злагоджених дій людей і в той же день відбулася зустріч профспілкових представників, дирекції ринку та міліцейського начальства… Блокаду було знято, проте тиск на дрібних підприємців продовжувався. Результатом цього тиску стала мобілізація 25 червня підприємців і досі не легалізованої “овощевої” алеї на акцію протесту біля КМДА, куди прийшло понад 200 підприємців. Під гаслами спротиву міліцейському свавіллю люди отримали і невеличку перемогу — тодішній заступник Голови КМДА Олександр Попов вийшов до протестувальників, при них подзвонив начальнику Подільського Райуправління МВС та віддав розпорядження припинити тиск на підприємців до остаточного вирішення проблеми. Крім того на 29 червня було назначено офіційну зустріч за участі профспілки, дирекції ринку, представників подільської райдержадміністрації та відповідних органів КМДА. За результатами зустрічі підприємцям було надано дозвіл на постійне знаходження ярмарку включно до 26 червня 2011 року.

Час ішов, все нові і нові події відбувалися у кримінальному світі чиновників та бізнесменів, і ось весною 2011 перерозподіл власності та сфер впливу на вітчизняних ринках досяг свого зеніту. Демонтаж робочих місць на ринку “Лісовий” (начебто з метою благоустрою), напад спецназу “Сокіл” на підприємців Володимирського ринку… і от підпал ринку Виноградар. За даними МНС підпал відбувся вночі одразу з декількох сторін, пожежу ліквідовували силами та засобами 17 бойових пожежних відділень. Загалом вигоріло близька 1000 квадратних метрів. До того часу на ринку відбулося кілька змін представників власників та членів адміністрації ринку, що і досі являє собою Товариство з обмеженою відповідальністю. На думку дрібних підприємців підпал був організований однією з претендуючих сторін.

Слід зазначити, що весь час дії угоди ті чи інші сторони, все-таки намагалися “доїти” підприємців та витісняти їх з ринку. Проте профспілка “овощевої алеї” ринку “Виноградар” завжди стояла на позиціях вимоги легалізації постійно діючого ринку.

26 червня 2011 року стік строк орендної угоди, проте з підприємців і досі збирають платню за оренду (існує припущення що і напряму комусь в кишеню), а зрушень щодо легалізації торговельної алеї так і не відбулося. Натомість в Києві почалися нові “ринкові баталії”, приводом для яких є і ЄВРО-2012, а метою – рейдерський перерозподіл власності та сфер впливу. Прикладом подібних дій стало побиття спецназом “Беркут” та отруєння сльозогінним газом підприємців ринку “Юність”, напад на Володимирський ринок, спроба зносу ринку “Лівий Берег” на Лісовому масиві тощо.

Загальна хвиля не оминає і ринок “Виноградар” та його бунтівну “овощеву алейку”. Крім того почастішали і суперечки щодо ринку “на верхах”. Іде постійний “дєрєбан”. Не так давно помер один з найбільш ключових фігур ринку — відомий на Виноградорі кримінальний авторитет Фашист, що зумовило нові хвилі спроб рейдерського перерозподілу власності та сфер впливу. Все це зумовлює необхідність відновлення більш активної діяльності первинки “Захист праці” на ринку . Наразі активісти збирають підписи громадян в підтримку збереження “овощевої алеї” – робочих місць підприємців та відносно дешевих вітчизняних сільськогосподарських товарів для мешканців житлового масиву.

Нині профспілчанами крізь призму інтересів трудящих переглядаються тактичні і стратегічні плани подальших дій. Адже для трудящих не важливо мати добрі стосунки з владою чи адміністрацією – будь-які стосунки будуються лише з огляду на інтереси самих трудящих. Тому треба бути готовим як до тактичних союзів так і до протистояння з адміністрацією або владою на різних рівнях, залежно від певної ситуації. Наразі підприємці чекають дій адміністрації стосовно протидії рейдерам та крокам до легалізації ринку і паралельно взаємодіють з місцевою громадою. Проте в будь-який момент таке вичікування закінчиться і людям доведеться іти у наступ на тих, хто гальмує процес легалізації торговельної алеї. На сьогодні профспілка реалізаторів овочевої продукції ринку Виноградар КМПС “Захист праці” шукає також і шляхи передання ринку до комунальної власності, адже довіра до всіх нинішніх власників на очах згасає…

Джерело: Клуб Журналістських Розслідувань “Захист Праці”

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

 
%d блогерам подобається це: