Профспілка "Захист Праці" (UNI, IUF)

INDEPENDENT TRADE UNION "ZAKHYST PRATSI" (UNI, IUF) tel. +380 50 358 71 48

«Могла дійти до поліклініки, дійшла б і на роботу» (“Високий Замок”)

Posted by admin на Вересень 12, 2012

Хворий працівник може «реабілітуватися», якщо вийде на роботу з температурою…

Жменя таблеток замість сніданку – і на роботу. Знайома ситуація? Більшість працівників переносить застуду на ногах, бо просто ніколи хворіти. Це тільки бюджетники після кожного пчиху біжать по лікарняний. У приватних структурах лікарняний розцінюють як прямі збитки фірмі. Звичайно, якщо ви зламали ногу, перенесли інфаркт чи операцію, до вашого лікарняного поставляться з розумінням. Але, якщо, не дай Боже, ви вирішили взятись за лікування якогось хронічного захворювання і відлежатись у лікарні цілі три тижні – на вас починають дивитись як на зрадника. Причому не лише начальство, а й колеги, яким доведеться виконувати ще й вашу частину роботи. Тому люди воліють не брати лікарняні, а підліковуватись, не відриваючись від виробництва. Зрештою, навіть ті, хто дбає про своє здоров’я, не завжди мають можливість оформити лікарняний. За даними опитування кадрового порталу hh.ua, лише 54,74% працівників роботодавці надають можливість хворіти вдома і брати лікарняний, коли це необхідно.

Якщо людина працює неофіційно, то про жодні лікарняні не може бути й мови. Зрештою, вона повинна це розуміти, погоджуючись працювати за зарплату “в конверті”. Але буває, що й зарплата біла, і на лікарняний ні-ні. У багатьох фірмах штат так урізаний, що відсутність однієї людини може загальмувати усю роботу. Нещодавно в автобусі була свідком, як жінка панічно обдзвонювала знайомих, хто б міг за неї попрацювати у магазині,бо їй терміново треба лягти в лікарню через щитовидку, а власниця сказала, що відпустить, тільки якщо знайде собі заміну. Судячи з маршруту, продавщиця їхала з онкодиспансеру…

Одного разу під час інтерв’ю з керівником однієї з приватних шкіл (до того моменту я його дуже поважала) його повідомили, що такої-то вчительки не буде, бо у неї запалення. В один момент ввічливий пан перетворився на розлюченого шимпанзе. “А з чого вона взяла, що у неї запалення?.. У поліклініці була? Значить, ходити може. Могла дійти в поліклініку, дійшла б і на роботу”.

Буває, що проти оформлення лікарняних не стільки керівництво, скільки бухгалтер, бо йому не хочеться морочити собі голову з Соцстрахом. Адже перші п’ять днів хвороби оплачує роботодавець, а решта – соцстрах. Але спершу треба подати лікарняний у соцстрах, звідти впродовж 10 днів мають перерахувати гроші. Значно простіше порахувати, наче працівник був на роботі. Якщо оплата праці погодинна, то такий варіант взаємовигідний і для бухгалтера, і для працівника. Особливо, якщо йдеться про молодих спеціалістів. Адже, за нашим законодавством, якщо людина має менше п’яти років стажу, то їй виплачують лише 60% від середнього заробітку, якщо стаж від п’яти до восьми років – 80%. На збереження 100% заробітку під час лікарняного можуть претендувати лише ті, хто має понад вісім років страхового стажу. Але якщо зарплата залежить від виробітку, тоді працівнику навіть з мінімальним стажем вигідніше оформляти лікарняний. Адже лікарняний рахують не від голої ставки, а від середнього заробітку.

Знайома терапевт розповідала, що одного разу ледь не позбулась роботи через те, що бухгалтер не оформив лікарняний, який вона виписала. Жінка три тижні лежала у лікарні з гнійним запаленням нирок, а на роботі їй ставили “вісімки”. Тому за одними документами виходило, що вона працює, за іншими – що лежить в лікарні. Під час однієї з перевірок ця невідповідність з’ясувалась, і лікаря звинуватили у тому, що вона списувала ліки на «липових» пацієнтів. Довелось розшукувати пацієнтку, просити, аби вона та бухгалтер писали пояснювальні. Як виявилось, бухгалтер “загубила” документ. Лікар також розповідає, що нерідко працівники роботодавця перевіряють, чи справді людина лежить у лікарні. А одного разу керівник фірми навіть пропонував хабара, аби вона закрила лікарняний працівнику, бо “він йому потрібен на місці”. Мовляв, випишіть йому якісь таблетки, і нехай стає до роботи.

Віталій Дудін, голова юридичного департаменту вільної профспілки “Захист праці”

Безумовно, працівник має право на лікарняне звільнення. І не він повинен собі шукати заміну на час лікарняного, а роботодавець. Якщо ж роботодавець чи бухгалтер не хоче приймати лікарняного – відправляйте його рекомендованим листом. Його вони не зможуть проігнорувати. Звичайно, працівники не хочуть йти на відкриті конфлікти з керівництвом, аби зберегти робоче місце. Але свої права треба відстоювати. На жаль, у нас профспілковий рух лише формується. Вільні профспілки виникають тоді, коли конфлікт між колективом і керівництвом уже розгорівся. Як правило, тоді, коли є загроза масових звільнень чи тривала невиплата зарплати. На Заході профспілки постійно працюють над тим, щоб соцпакет був досконалий, були належні умови праці, справедливий розподіл прибутків компанії.

Автор: Зіновія ВОРОНОВИЧ

Джерело: “Високий Замок”

Advertisements

Одна відповідь to “«Могла дійти до поліклініки, дійшла б і на роботу» (“Високий Замок”)”

  1. evgen said

    в МНС не так давно ввели новий порядок виходу на лікарняні: віднині хворий зобов”язаний в день відкриття лікарняного прийти на роботу (з температурою і тд) і написати рапорт, що він виходить на лікарняний; після цього рапорт пише його керівник а відділ кадрів видає відповідний наказ, що людина захворіла) а коли працівник одужає в день закриття лікарняного (навіть якщо у нього це вихідний день) має написати рапорт що він одужав, і знов таки видається відповідний наказ… все для людей

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

 
%d блогерам подобається це: